Help support TMP


"Rock-Con Event Schedule - Oct. 25th - 27th" Topic


5 Posts

All members in good standing are free to post here. Opinions expressed here are solely those of the posters, and have not been cleared with nor are they endorsed by The Miniatures Page.

For more information, see the TMP FAQ.


Back to the Conventions and Wargame Shows Message Board


Areas of Interest

General

174 hits since 10 Sep 2019
©1994-2019 Bill Armintrout
Comments or corrections?

StudioFyra10 Sep 2019 5:19 p.m. PST

Rock-Con Game Convention
October 25th 27th, 2019
rock-con.com

Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Kamikaze (Modified) Kamikaze
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM DUST '47 World War II plus Zombies
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Thunder Alley 2nd Annual 1/64 Scale Tournament
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Pathfinder Goblins Galore
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM All Quiet on the Martian Front Battle of Cimarron Gap
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Star Wars X-Wing Into the Asteroids!
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM The Walking Dead – All Out War The Walking Dead Survival
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Dawn Patrol The Africa front
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Hail Caesar! The Normans in Italy
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Chain of Command "out of Von Luck"
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Open / Naval Card Games Friday Open Gaming
Slot 1: Friday 2 PM – 6 PM Streamlined Modern Spearhead Golan 2020

Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Cold Steel and Canister Bavarian Vacation
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM 4th quarter football american football demo
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM DUST 1947 The Lost Briefcase
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Cruel Seas Convoy must get through
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Wings of Glory Boody April, French Sector
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Fistful of Miniatures Modified Battle of 5 Armies
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Rapid Fire! Operation Barbarossa – Tank Battle at Alytus
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM All Quiet on the Martian Front Battle of Cimarron Gap
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Medieval Asia Naval Engagement Rules System (MANERS) Battle of Bach Dang River 938
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Gaslands Roman Chariot Racing
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM 5e D&D Plinky and the Elder Brain
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Formula De Formula De – Supersized!
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM Black Orchestra BLACK ORCHESTRA: Operation "Valkyrie" and the Plots to kill Hitler 1933-1945
Slot 2: Friday 7 PM – 11 PM THUNDER IN THE EAST THUNDER IN THE EAST: The Eastern Front in WWII. Operation Blau or "CAGE MATCH 1942".

Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Blood Eagle Fetch my daughter you mighty fellows!
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM DUST 1947 Cattle Raid on Corsica
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Team Yankee Al Jahra I – Kuwaiti Bridges – Hammurabi
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM DUST '47 World War II plus Zombies
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM TimeDriver (a Hex Command adaptation of Car Wars) TimeDriver Adventure Game
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Song of Blade and Heroes Kachas Pass Blood Bath at Orc's Drift Scenario
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Wings of Glory Action Over the Marne
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Thunder Alley 2nd Annual 1/64 Scale Tournament
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM To The Strongest! Agincourt 1415
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Ogre miniature rules (modified) High seas ogre
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Battleground WWII – modified Tankers Challenge – Tunisia 43 – El Guettar
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM All Quiet on the Martian Front Battle of Cimarron Gap
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Medieval Asia Naval Engagement Rules System (MANERS) Up the Yangtze without a paddle: Caishi 1161
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Fires in the Sky – WWI air combat miniatures system. "Seven to One" (Werner Voss meets his match)
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Sword & Spear Rome In Gaul
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM 5e D&D Plinky and the Elder Brain
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Volley & Bayonet modified Lutzen --May1813 Napoleonic
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Ironclad (modified) Gunboats on the Mississippi
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Star Wars Legion Desert battle on Tattooine
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Chain of Command "out of Von Luck"
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM THUNDER IN THE EAST THUNDER IN THE EAST: The Eastern Front in WWII. Operation Blau or "CAGE MATCH 1942".
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM SKIES ABOVE THE REICH: SKIES ABOVE THE REICH:The Luftwaffe against the B-17's, 1942-44
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM House-ruled Moldvay BX Kalmatta Live
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM West End Games Star Wars 2nd Edition Revised Sparks 15.A Simple Grain Cargo and Murder in the Night by Jim Mills
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Fantasy Flight Star Wars RPG LOTE #1: "Exile", by J. Medley
Slot 3: Saturday 9 AM – 1 PM Cruel Seas Convoy Mission

Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Pathfinder Goblins Galore
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Cold Steel and Canister Bavarian Vacation
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Home rules Fleet command
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Team Yankee Al Jahra II – Jal al Atraf – Medina
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Rapid Fire! Operation Mercury – The Defense of Georgioupolis
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Fistful of Lead Reloaded Wild West – All that Glitters
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Cruel Seas Convoy Mission
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Savage Skies -Naval Expansion Capture U-505
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Kemet Kemet: Battle for Ancient Egypt
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Wings of Glory. WW1 The Bloody Red Baron of Germany
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Formula De Formula De – Australian GP
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Dawn Patrol The Africa front
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM A Song of Ice and Fire A Game of Thrones
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Gaslands (Osprey wargames) Death Race at the K.G.B. Memorial Raceway
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Home Rules (very modified Circus Maximus) Circus Maximus Unleashed
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM THUNDER IN THE EAST THUNDER IN THE EAST: The Eastern Front in WWII. Operation Blau or "CAGE MATCH 1942".
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM N/A SEMINAR: Can the Axis WIN in Thunder in the East?
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM TWILIGHT STRUGGLE: TWILIGHT STRUGGLE: The Cold War 1945-1989
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Axis & Allies Naval Battles 2nd Ed. The Battle of Cape Spartivento
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM West End Games Star Wars 2nd Edition Revised Sparks 258.Too Little, Too Late by Tim Bruns
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Fantasy Flight Star Wars RPG LOTE #2: "Unexpected Offer", by J. Medley
Slot 4: Saturday 2 PM – 6 PM Streamlined Modern Spearhead Golan 2020

Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Team Yankee Al Jahra III – Highway of Death – Medina
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Circus Maximus Circus Maximus on the Figure 8 Crashus Maximus Track.
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM B-Movie B Movie Game 2019: Thud and Blunder
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Battleground WWII – modified Tankers Challenge – Operation Crusader '41
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Medieval Asia Naval Engagement Rules System (MANERS) High Tide of the Turtle Ships: Battle of Noryang 1598
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Savage Skies -Naval Expansion The USS Arizona Strikes Back
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Formula De Formula De – Italian GP
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Home Rules (very modified Circus Maximus) Circus Maximus Unleashed
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Black Orchestra BLACK ORCHESTRA: Operation "Valkyrie" and the Plots to kill Hitler 1933-1945
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM THUNDER IN THE EAST THUNDER IN THE EAST: The Eastern Front in WWII. Operation Blau or "CAGE MATCH 1942".
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Frostgrave: Ghost Achipeligo The Dragon Job
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM West End Games Star Wars 2nd Edition Revised Sparks 88.Birth of a Legend by David Demarest
Slot 5: Saturday 7 PM – 11 PM Fantasy Flight Star Wars RPG LOTE #3: "Unknown Regions", by J. Medley

Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM 4th quarter football american football demo
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Cruel Seas Convoy must get through
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM DUST '47 World War II plus Zombies
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Girls und Panzer das Spiel Girls und Panzer Exhibition Match 2019
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Thunder Alley 2nd Annual 1/64 Scale Tournament
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Medieval Asia Naval Engagement Rules System (MANERS) Rise of the Mori: Battle of Miyajima 1555
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Wings of Glory. WW1 The Bloody Red Baron of Germany
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM 5e D&D Plinky and the Elder Brain
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Propel laser combat drone system. Star Wars starfighter training and combat TOURNAMENT
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Black Orchestra BLACK ORCHESTRA: Operation "Valkyrie" and the Plots to kill Hitler 1933-1945
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM THUNDER IN THE EAST THUNDER IN THE EAST: The Eastern Front in WWII. Operation Blau or "CAGE MATCH 1942".
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM CHARIOTS OF ROME CHARIOTS OF ROME: The great race in Ancient Rome.
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM House-ruled Moldvay BX Kalmatta Live
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Fantasy Flight Star Wars RPG Sparks 76.The Pirate's Moon by Michael VanOosten
Slot 6: Sunday 9 AM – 1 PM Streamlined Modern Spearhead Golan 2020

TGerritsen10 Sep 2019 8:07 p.m. PST

Event pre-reg is the 23rd? Will we get an email?

mghFond10 Sep 2019 8:55 p.m. PST

I don't see my event listed. I know the convention received it.
I'm hoping this is not the final draft.

StudioFyra11 Sep 2019 4:51 a.m. PST

This is a preliminary listing of events.

Emails should be going out for pre-registration on the 23rd.

TGerritsen11 Sep 2019 10:13 a.m. PST

Thanks!

Sorry - only verified members can post on the forums.